14 تیر

آشنایی ایرانیان با زنبور و زنبورداری قدمت زیادی داشته و اکنون نیز نگهداری زنبورعسل در بیشتر مناطق که دارای آب و هوای مناسب و مستعد برای پرورش این حشره است مانند خراسان جنوبی انجام می‌شود.

عسل دارای خواص و فواید بسیار زیادی بوده به طوری که در قرآن نیز از این ماده به عنوان غذای مناسب و مفید برای انسان یاد شده است.

یکی از مهمترین خواص این ماده شفا‌بخش این است که مقاومت بدن را در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها بالا برده و سبب درمان بیماری‌های عفونی در بدن می‌شود.

همچنین در دوران گذشته برای درمان عفونت‌های موضعی از این ماده مفید استفاده می‌شد.

استفاده از عسل در درمان‌های موضعی روشی ارزان بوده و میزان استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

در واقع عسل می‌تواند در بهبود وضعیت درمان آنتی‌بیوتیکی و مقاومت دارویی که در حال حاضر دچار مشکلات زیادی شده است، نقش مؤثری داشته باشد.

از دیگر خواص عسل طبیعی می‌توان به تاثیر زیاد این ماده در رشد و نمو کودکان، درمان بیماری‌های قلبی، پوستی، محکم کردن دندان‌ها و لثه اشاره کرد.

عسل خراسان جنوبي به دليل شرايط آب و هوايي، وجود گياهان دارويي و محصولات استراتژيك عناب و زرشك از مرغوبيت زيادي برخوردار بوده و در كشور منحصر به فرد است. بیش از ۸۰۰ نوع گونه گياهي در استان وجود دارد و در اين زمينه ۱۱ نوع عسل توليد مي شود.
برداشت عسل به دليل شرايط جوي متفاوت در مناطق استان در زمان هاي خاصي بايد انجام شود.
عسل زرشك، عناب، آويشن، گشنيز، اسطوخودوس، چهل گياه، كلپوره، مركبات، يونجه و گون از جمله انواع عسل توليدي استان هستند.
زنبورداران خراسان جنوبی با کوچ کلنی ها به استان های مختلف کشور ، ۱۱ نوع عسل تولید می‌کنند که گران‌ترین آن‌ها عسل عناب و زرشک مخصوص خود استان است.
با توجه به تولید بالای عسل در خراسان جنوبی، فقط ۱۰ درصد آن در استان و مابقی در سایر استان‌های کشور و به مشتریان خارجی فروخته میشود

قطر، عمان، کانادا و سوئیس از جمله مشتریان خارجی عسل خراسان جنوبی اند که این محصول را به صورت مستقیم خریداری می کنند.

دیدگاه بگذارید